Slováci hľadajú odvahu pre akcie
Bratislava 11. Apríla 2017 (Nikola Richterová, Hospodárske noviny) - Počet sporiteľov opäť rastie, hodnota majetku dosiahla nový rekord. Najviac zarábali indexové fondy.
Odlev sporiteľov z druhého piliera sa zastavil, vlani ich podľa analýzy Národnej banky Slovenska pribudlo 33-tisíc, rok predtým pritom správcovia hlásili pokles počtu ľudí o 90-tisíc. Zmena trendu je pozitívna, keďže podľa súčasných podmienok sa zamestnanec v druhom pilieri automaticky neocitne, musí požiadať o vstup.
Štátny tajomník ministerstva práce Ivan Švejna sa spolieha na to, že počet sporiteľov v druhom pilieri bude ešte rásť. Dôvodom má byť novela o programovom výbere, ktorá od budúceho februára dá až polovici dôchodcov možnosť vybrať si svoje úspory v prípade záujmu naraz.
Väčšinu odborníkov vrátane Švejnu trápi, že až 80 percent sporiteľov má svoje úspory stále v dlhopisoch. Takéto fondy však dosahujú výrazne nižšiu výkonnosť a na dlhodobé investovanie nie sú najvhodnejšie. Analytik Inštitútu sporenia a investovania Ján Šebo si však myslí, že Slováci sa už začínajú učiť. „Hoci do tretieho piliera vstupuje len približne tretina mladých ľudí do 35 rokov, ich úspory už smerujú aj do rizikovejších fondov. To je možné pripísať aj aktívnejšiemu prístupu správcov a ich sprostredkovateľom, čo zároveň vyvracia tvrdia o konzervatívnych Slovákoch,“ vysvetlil. Analytik Finančnej hitparády Pavel Škriniar oponuje, že súčasné výnosy by mohli byť ešte vyššie. Tvrdí, že až 90 percent správcov fondov vykazuje nižšiu výkonnosť ako trh. Dôvodom podľa neho môžu byť oneskorené reakcie na vývoj a neschopnosť predpovedať budúci vývoj.
Majetok pod správou zároveň dosiahol rekordnú hodnotu 6,94 miliardy. Predseda predstavenstva Asociácie dôchodkových správcovských spoločností Marián Kopecký vysvetľuje, že dôvodom je aj zvyšovanie slovenských platov. „U ľudí v druhom pilieri registrujeme nárast priemerného mesačného príspevku na starobné dôchodkové sporenie. Túto skutočnosť prisudzujeme ročnému nárastu priemerného vymeriavacieho základu u sporiteľov,“ vysvetlil. Potvrdzujú to aj čísla našej najväčšej správcovskej spoločnosti Allianz, kde stúpol mesačný príspevok oproti predošlému roku o päť eur, čo znamená 13-percentný nárast.