Bratislava 10. novembra 2006 (Pravda) – Znalecký posudok je jeden z dokladov, ktorý si banky od klienta vypýtajú pri žiadosti o hypotekárny úver. Znalecký posudok na byt, na ktorý si chcete od konkrétneho finančného ústavu požičať peniaze, je pre banku jeden z dokumentov na zabezpečenie hypotéky.
U koho si posudok nechať vypracovať
Posudok k zabezpečovanej nehnuteľnosti si môžete dať vypracovať akémukoľvek registrovanému súdnemu znalcovi z odboru oceňovania stavieb a nehnuteľností. Banky prijímajú znalecké posudky od akéhokoľvek registrovaného znalca, pričom požiadavky na vypracovanie znaleckého posudku dostane klient zvyčajne na stretnutí v banke alebo na internetovej stránke banky.
Cena závisí aj od typu nehnuteľnosti
Cena znaleckého posudku sa pohybuje okolo 3– až 5–tisíc korún v prípade bytov, pri rodinných domoch je táto suma vyššia (zhruba 10–tisíc korún). Banky sú samy schopné zabezpečiť vypracovanie posudku o cene nehnuteľnosti. Záujemca v takomto prípade platí poplatok priamo banke, väčšinou sa táto suma zaráta do spracovateľského poplatku za poskytnutie úveru.
Nie v každom prípade však banka akceptuje sumu, na ktorú je nehnuteľnosť na dodanom znaleckom posudku ohodnotená. K takému kroku banky pristupujú v prípade, ak nemajú s konkrétnym znalcom dobré skúsenosti a v minulosti sa stalo, že od tohto konkrétneho znalca sa dostal do banky nadhodnotený znalecký posudok. Ak si vyberiete na vypracovanie znaleckého posudku znalca, s ktorým nemá banka dobré skúsenosti a znalecký posudok nie je vypracovaný v súlade s požiadavkami banky, môže banka požiadať klienta o dodanie nového znaleckého posudku vypracovaného iným znalcom.
Zoznamy bánk
Banky práve pre takéto situácie majú pripravené zoznamy overených znalcov, ktorých zoznam na stretnutí klientom poskytnú. V zozname sú registrovaní znalci, ktorých kvalitu spracovania znaleckých posudkov už má banka v praxi overenú. Aj to je jedna z možností, ako zabrániť tomu, že hodnota vašej zábezpeky k hypotéke bude po prehodnotení bankou nižšia. Stať sa môže pokojne aj to, že banka hodnotu nehnuteľnosti vyčíslenú na tri milióny korún zníži až o niekoľko stotisíc korún.
Ďalšia alternatíva
Ďalšia možnosť, ako si nechať vypracovať znalecký posudok, je, že si ho necháte vypracovať prostredníctvom spoločností, ktoré vybavujú pre klientov hypotéky na kľúč. Pri tejto činnosti spolupracujú s niekoľkými preverenými znalcami, ktorých posudky banky bez problémov akceptujú. Aj z ich skúseností však vyplýva, že sa stretli s klientmi, ktorí si nechali znalecký posudok vypracovať sami a banka im znížila hodnotu vybranej nehnuteľnosti uvedenú na znaleckom posudku.
Niekedy posudok nie je potrebný
V niektorých bankách však už klient nemusí predložiť znalecký posudok. Zatiaľ túto možnosť neposkytujú všetky banky v každom meste a pri každom klientovi. Banky zároveň taký postup veľmi neavizujú a znalecký posudok nepotrebuje skôr klient, ktorý kupuje nehnuteľnosť v niektorom krajskom meste, kde je najrozvinutejší trh s realitami. Nové možnosti však možno prinesie zavedenie cenovej mapy do praxe, keď banky nebudú potrebovať údaje zo znaleckých posudkov a budú im stačiť čísla z cenovej mapy. To je však záležitosť, ktorá príde do praxe až niekedy na budúci rok a nie všetky banky musia byť ochotné cenovú mapu využívať.
Reakcia na: Dobrý deň, chcel by som sa informovať aká je doba platnosti znaleckého posudku na nehnuteľnosť od jeho vyhotovenia?
Vaše komentáre
Od: Ivan(17. 4. 2010, 12:17)
chcem sa spytat - uvazujem o kupe bytu ktoreho cena sa pohybuje... (ukázať) priblizne v cenovych relaciach podobnych bytov s jeho parametrami na trhu - predavajuci ma vsak spraveny tri mesiace stary znalecky posudok - kde je cena bytu posudena na 70% ceny za ktoru ho predavaju. Z vlastneho prehladu a z obhladok bytov ktore som absolvoval viem, ze dany byt ma urcite momentalnu hodnotu za aku ho kupujem - preto nevidim dovod preco bol pred tromi mesiacmi ohodnoteny iba na 70% sumy za aku ho predavaju dnes - aky motiv by mal predavajuci dat si urobit takto nizku cenu v znaleckom posudku? Ake rizika pre mna z toho vyplyvaju? Mam poziadat o vyrobenie noveho znaleckeho posudku na tento byt ktory kupujem? (kedze ho budem zaroven zakladat pri hypotekarnom uvere)? Vopred vdaka za odpoved! (skryť)
Dobrý deň,
ťažko sa vyjadriť jednoznačne k motívom. V zásade platí,... (ukázať) ak nie ste spokojný so znaleckým posudkom na danú nehnuteľnosť, môžete si dať pre účely získania hypotéky vypracovať ďalší, aktuálny a od iného znalca. Ak si budete brať hypotéku napr. vo VÚB alebo Tatrabanke, využite priamo ich znalca, je to efektívnejšie z hľadiska ceny i jeho súpervízie bankou. Čo sa týka tých motívov, najčastejšie v praxi pozorujem to, že nižší znalecký posudok si dávajú vypracovať manželia pri rozvode, keď jeden vypláca druhého, resp. v dedičskom konaní, keď jeden z príbuzných má záujem na vyplatení druhého alebo je predávajúci povinný zaplatiť daň z príjmu z predaja nehnuteľností vo výške 19 % medzi aktuálnou predajnou cenou a cenou, za ktorú byt nadobudol. /daň sa neplatí, ak tam má trvalý pobyt aspoň dva roky, resp. ak tam trvalý pobyt nemá, musí ju mať vo vlastníctve aspoň 5 rokov. Ako posledné ma napadá, že byť medzičasom prerobil a zrekonštruoval, ale to by ste si predpokladám asi všimli. (skryť)