Za parkovanie pred susedmi pribúdajú Trnavčanom škrabance
Trnava 7. mája 2013 (Peter Briška, SME) – Zaparkovať pred susedným činžiakom sa obyvateľom z Botanickej ulice číslo 23 nevypláca. Zatiaľ neznámy „fantóm“ poškriabe každé cudzie auto, ktoré sa tam objaví. Vraj už takýmto spôsobom poškodil desiatky áut. Policajtov zatiaľ o viacerých prípadoch nikto neinformoval.
Na nezvyčajný prípad nás upozornil náš čitateľ z Prednádražia. Už niekoľko rokov býva na Botanickej ulici číslo 23 a podobne ako na iných trnavských sídliskách, aj tu majú problém s parkovaním. Obyvatelia činžiaku, v ktorom býva, si však nekladú otázku, kam zaparkovať, ale kde nechať auto, aby ho do rána nepoškriabali.
Jeden z nich sa rozhodol nás kontaktovať po tom, čo si prečítal článok o zlodejoch rôznych častí z áut, ktorí vyčíňajú na parkoviskách na Hlbokej. Podnet od iného čitateľa ho zaujal, oslovil nás s problémom ľudí z Botanickej, ktorý ich už roky trápi.
Hlavne neparkujte pred susedným domom
Problémy s parkovaním pred činžiakmi sú aj na Botanickej 23. Nájsť večer voľné miesto pred osemposchodovým činžiakom býva zložité. V jeho tesnej blízkosti je trojposchodová bytovka, kde sa voľné miesto nájde takmer vždy. Odstaviť tam auto na noc však nie je podľa čitateľa z Prednádražia žiadna výhra. „Zatiaľ neznáma osoba, s najväčšou pravdepodobnosťou žijúca v tejto bytovke, nám sústavne poškodzuje náš majetok,“ tvrdí rozhorčene na úvod.
Takmer každý z činžiaku, kto tam zaparkoval, si našiel ráno na svojom aute poriadny škrabanec. „Ak ste tam zaparkovali znova, pribudol ďalší. Každú návštevu, ktorá k nám príde, už vopred upozorňujeme, aby neparkovali pre susedným obytným domom. Stali sa aj také prípady,“ smutne konštatuje.
Len v jeho rodine takto neznámy vandal poškodil štyri vozidlá. A to aj napriek tomu, že žiadna dopravná značka pred trojposchodovou bytovkou parkovanie či vjazd na pozemok nezakazuje, ide o verejné priestranstvo.
Polícii to zatiaľ nikto nenahlásil
Problém trvá už roky a „poznačil“ takmer všetkých ľudí z činžiaku, na políciu to však zatiaľ nikto neoznámil. „Raz som zastavil mestských policajtov na ulici a spýtal sa ich, ako by nám vedeli pomôcť. Poradili nám, aby sme ho prichytili pri čine. Aj sme sa snažili, miesto sme natáčali kamerou, ale nič sme nezachytili,“ popisuje. „Musíme to riešiť akýmkoľvek spôsobom,“ dodáva.
Štátna polícia zatiaľ neeviduje žiadny podnet z danej lokality. „Odporúčame všetkým poškodeným, aby udalosť nahlásili na políciu. Ak majú konkrétne údaje, tie treba poskytnúť polícii,“ informovala Martina Kredatusová, krajská policajná hovorkyňa.
Podľa vyčíslenej výšky škody môže ísť o priestupok proti majetku alebo o trestný čin poškodzovania cudzej veci, ak spôsobená škoda presiahne sumu 266 eur. Škrabance vyjdú minimálne na 100 eur Podľa našich informácií, v neautorizovanom servise, robia jeden poškriabaný diel z auta približne za sto eur. V „značkovom“ sa ceny znásobujú.
Peter (45) z Trnavy, ktorý strieka autá už niekoľko rokov, nám prezradil, že cena sa odvíja od značky, typu karosérie, v neposlednom rade aj od hĺbky ryhy a farby auta. „Poškodený diel, či už blatník, dvere alebo kapotu, treba najskôr vybrúsiť do „stratena“, pokiaľ je škrabanec hlboký, treba ho zatmeliť. Potom sa strieka podkladová farba, znova sa to celé prebrúsi a nastrieka sa vrchná vrstva. Nakoniec sa to dvakrát nalakuje,“ opisuje postup.
Celé to zaberie minimálne dva dni. K odhaleniu neznámeho „fantóma“ by možno mohli napomôcť fotopasca či priemyselná kamera napojená na počítač, pri 24 hodinovom sledovaní by sa obyvatelia činžiaku striedali. Získané dôkazy by tak následne mohli predložiť polícii.