Zatopilo Vám dom, pivnicu, či auto?
Bratislava 26. augusta 2014, (Ján B., Medical & Financial Consulting, s.r.o.) – V týchto letných dňoch sa cez územie Slovenska prehnalo niekoľko búrok, ktoré spôsobili obrovské škody na majetku. Našťastie len na majetku! Silné búrky boli nielen na severe, či východe Slovenska, ale doslova prietrž mračien sa prehnala aj cez hlavné mesto Bratislavu. Tieto prívalové dažde zaplavili nielen rodinné domy, pivnice, garáže, auta (či už zatopené alebo zavalené stromom), ale spôsobili obrovské škody aj na majetku miest, či obcí (zničené cesty, vyvrátené a polámané stromy, mosty, vytopené školy...). Poisťovne odhadujú škody od niekoľko desiatok stoviek až po desaťtisíce eur.
Ako postupovať pri zatopení domu, či pivnice?
Presné vyčíslenie škôd urobia pracovníci poisťovne, až keď voda ustúpi. Dôležité pre klientov poisťovní je bezodkladne nahlásiť škodovú udalosť poisťovni. Nie však neskoršie ako do 15 dní od vzniku škody. Dobré je, ak si aj sami zdokumentujete rozsah škody ihneď ako vznikla ešte predtým ako príde pracovník poisťovne pozrieť škody, ktoré urobila voda. Dnes už má každý pri sebe mobilný telefón s fotoaparátom, tak nie je problém všetky škody nafotiť, či urobiť videozáznam. Ak máte, ako poistený fotografie ešte pred škodovou udalosťou, tak je to len Vás plus pri vyčíslovaní škody. Dôležité je vykonať opatrenia na zníženie rozsahu škôd, prípadne na zamedzenie vzniku následných škôd, napríklad vyniesť veci z pivnice, ktorá bola zatopená a vysušiť ich, odčerpať vodu, vetrať, či kúriť kvôli sušeniu stien a pod. Prípadne kontaktujte poisťovňou a požiadajte ju o usmernenie ako máte pri tejto škodovej udalosti postupovať. Rozhodne nevynášajte veci zo zatopených časti domu pred uskutočnením fotodokumentácie! Treba povypínať všetky spotrebiče, elektrinu, plyn, či uzatvoriť prívod vody. Keď príde pracovník poisťovne, tak mu umožniť obhliadku a predložiť všetku fotodokumentáciu (či videozáznam, čo ste urobili), prípadne predložiť projektovú a požiarno-technickú dokumentáciu, či doklady preukazujúce vlastníctvo k veci, prípadne iné doklady, ktoré preukazujú hodnotu veci pred poškodením a sú rozhodujúce pre stanovenie poistného za poškodené alebo zničené veci, prípadne ak máte znalecký posudok u poškodených cenností, tak aj ten predložte.
Ako postupovať pri zatopení auta?
Prietrž mračien narobila problémy aj majiteľom áut, ktorý nestačili odviesť svoje autá z parkovísk, ktoré zaplavila voda. Niektorých vodičov prekvapila búrka na ceste. Voda zaplavila cestu a oni sa rozhodli prejsť takto zaplavenú cestu mysliac si, že ich auto tú „veľkú mláku“ prejde, ale bohužiaľ neprešlo a ostalo stáť zatopené na ceste. Poisťovňa v tomto prípade môže skúmať, či vodič zhodnotil riziko prípadnej škody alebo vedome sa snažil prejsť cez takto zatopenú cestu s vedomím, že „nejako to prejdem“...
Ako postupovať, pri zatopenom aute? Aj Vám ako majiteľovi auta, ktoré bolo poškodené vodou (ľahko zatopené) sa pri zachovaní určitých zásad dá pomôcť a Vášho „tátoša“ je možné spojazdniť. Dôležité však je ako dlho bolo Vaše auto zatopené a do akej výšky siahala voda. Ak neprišlo k zatopeniu motora, či poškodeniu elektroinštalácie, tak škody môžu byť menšieho rozsahu a opraviteľné. V prvom rade je dôležité ihneď po opadnutí vody auto odtiahnuť do servisu. Ak je to možné, tak na mieste odpojiť autobatériu. Auto musí dôkladne vyschnúť (vrátane čalúnenia). V žiadnom prípade sa ho nesnažte naštartovať! Lebo pri štartovaní by mohol nastať skrat a zničíte si celú elektroinštaláciu. V servise už vedia, čo s takto poškodením autom robiť, ako ho dôkladne vyčistiť od bahna a iných nečistôt, ako skontrolovať všetky kvapaliny, elektroinštaláciu, filtre a motor. Aj v tomto prípade ihneď kontaktujte svoju poisťovňu a ohláste jej vzniknutú škodu a tiež si urobte fotodokumentáciu.
V oboch vyššie uvedených prípadoch budú pri poistných udalostiach rozhodne na tom lepšie tí majitelia, ktorý si poistili svoj majetok alebo majú uzatvorené havarijné poistenie. Pre niektorých majiteľov nehnuteľností, ktorí mali svoje nehnuteľnosti poistené, pripravili poisťovne aj nadštandardné poistenie, ktoré uhrádza aj náhradné ubytovanie v prípade poistnej udalosti, dopravu poškodenej veci na opravu, náklady súvisiace s odpratávaním škôd, či náklady na úhradu dezinfekčných prostriedkov a atď.
Ak teda aj Vy budete niekedy v budúcnosti uvažovať nad poistením, či už nehnuteľnosti (napr. poistenie proti živelným pohromám), alebo o havarijnom poistení, tak si spomeňte na tieto udalosti. Niekedy ušetrené euro na poistke nemusí byť zarobené euro, ale práve naopak. A ak ešte nemáte uzatvorenú poistku, tak sa obráťte na sprostredkovateľa, ktorý Vám určite poradí a vyberie pre Vás vhodný poistný produkt.