Prečo si uzatvoriť životné poistenie
Mladého a zdravého človeka je pomerne ťažké presvedčiť o tom, že potrebuje životné poistenie. Bohužiaľ, štatistiky ukazujú, že riziká, ktoré finančne kryje práve tento typ produktov, sú naozaj reálne. A hrozia v každom veku. Smrť živiteľa rodiny, úraz či vážne ochorenie ktoréhokoľvek člena domácnosti, môže mať ďalekosiahle následky na všetkých príbuzných
Smrť živiteľa
Pre mladých je hypotéka často jedinou cestou k vlastnému bývaniu. Záväzok v desiatkach tisíc eur bežne na 30 rokov však treba splácať aj v zlých časoch. Pri klasickom scenári zostáva žena na rodičovskej dovolenke a muž sa z veľkej časti stará o príjem domácnosti. Ak by rodina prišla o živiteľa, mohla by vinou nedostatku financií prísť aj o strechu nad hlavou.
Podľa úmrtnostných tabuliek Štatistického úradu SR pritom vo veku 20 až 34 rokov pripadá približne 80 percent úmrtí práve na mužov! Preto je nesmierne dôležité, aby najmä zadlžení živitelia rodiny mali poistenie pre prípad smrti. A poskytli tak postihnutej domácnosti dostatok času prispôsobiť sa novej životnej situácii.
Zdroj: Štatistický úrad SR
Úrazy a ochorenia
Nebezpečné sú aj úrazy alebo ochorenia. Dlhodobá práceneschopnosť dokáže vyvetrať peňaženku každému. Podľa štatistík sú ľudia v priemere na PNke približne 50 dní. V roku 2010 bolo denne mimo práce v priemere 90 000 ľudí. Za ten čas dostávali namiesto výplaty nemocenské dávky. A priemerná vyplácaná nemocenská dávka bola podľa Sociálnej poisťovne v roku 2010 vo výške 199 eur mesačne. Táto suma pritom nepokryje ani mesačnú výšku splátky 33 000 eurovej hypotéky.
Horšie ako zamestnanci sú na tom samostatne zárobkovo činné osoby. Ich práceneschopnosť môže znamenať stratu objednávok, klientov, penále za nedodržané termíny a s pošramotenou povesťou aj krach firmy. Nehovoriac o tom, že platby odvodov z minimálnych vymeriavacích základov znamenajú aj minimálne dávky v prípade PNky. Aj preto by živnostníci či konatelia mali byť nadštandardne poistení.
Zdroj: Štatistický úrad SR
Zdroj: Štatistický úrad SR
Liečenie úrazov a chorôb však neznamená len zníženie príjmov. Ale aj vyššie výdavky spojené s návštevou lekárov, kúpou liekov, či prípadnými rehalibitáciami. Ak sa úraz skončí aj trvalými následkami, môže sa zoznam výdavkov rozrásť o prestavbu bytu na bezbariérový či dlhodobú opateru. Aj s tým treba pri dojednávaní životného a úrazového poistenia počítať.
Závažné civilizačné ochorenia
Hlavnou príčinou smrti na Slovensku sú choroby srdca a obehovej sústavy. U žien sa podľa Štatistického úradu SR podpisujú až pod 66 percent úmrtí. Mužov majú na svedomí asi v polovici prípadov. V poradí druhým zabijakom sú nádorové ochorenia. Sú príčinou smrti približne u pätiny žien a štvrtiny mužov.
Liečba ťažkých diagnóz je extrémne drahá. Ak sa má hradiť iba z verejného zdravotného poistenia, pacient sa nemusí dostať k tým najlepším špecialistom alebo najmodernejším liekom. A práve na to má slúžiť poistenie kritických chorôb, ktoré by malo vykryť nielen výpadok príjmu, ale aj náklady na nadštandardnú zdravotnú starostlivosť.
Čo ak životné poistenie už máte
Ak už máte životné poistenie uzatvorené, skúste si preveriť, či dostatočne kryje riziká, ktoré vás môžu v živote stretnúť. Aj vzhľadom na vašu aktuálnu situáciu (rodina, úvery, aktuálne úspory pre prípad finančnej núdze). Ak by ste s novými alebo existujúcimi zmluvami potrebovali pomôcť, kontaktujte nás.