Poisťovňa skončila, lekárom dlhuje milióny
Bratislava 11. augusta 2008 (Monika Laciková, Hospodárske noviny) – Európska zdravotná poisťovňa, ktorá pre zákaz zisku na trhu skončila, dlhuje lekárom a lekárnikom desiatky miliónov korún. Zdravotníci tak skoro svoje peniaze podľa všetkého ani neuvidia. „Európska zdravotná poisťovňa nie je momentálne spôsobilá uhradiť všetky svoje záväzky,“ vyhlásil pre HN likvidátor poisťovne Peter Majka. Podľa našich informácií sa výška záväzkov poisťovne voči zdravotníkom pohybuje medzi 150 až 200 miliónmi korún. Likvidátor túto sumu nespresnil, potvrdil však, že poisťovňa v tejto chvíli pre insolventnosť smeruje do konkurzu.
J&T: Majetku je dosť
Zakladateľ poisťovne, finančná skupina J&T, však tvrdí opak - poisťovňa vstúpila do likvidácie s dostatočným majetkom na uspokojenie všetkých pohľadávok od zdravotníkov. "Vstupom poisťovne do likvidácie sme však na dianie v poisťovni stratili vplyv,“ zdôraznil hovorca finančníkov Maroš Sýkora. J&T preto nevidí dôvod, "aby akcionári doplácali akékoľvek rozdiely medzi záväzkami a majetkom poisťovne, ktoré vznikli po ukončení ich pôsobenia v poisťovni“.
Iný pohľad na vec má likvidátor, ktorý v súčasnosti poisťovňu spravuje - tvrdí, že záväzky Európskej zdravotnej bude musieť riešiť aj štát. "Ich neuhradenie môže najmä na východnom Slovensku urobiť drobným ambulanciám alebo lekárňam existenčný problém.“
Peniaze už chýbajú
Jednou z takých, ktorá je pre nezaplatené účty ohrozená, je aj majiteľka lekárne v Krompachoch Alžbeta Poláková. "Mám veľký problém, už som to postúpila na súd,“ potvrdila pre HN. Na to, že jej poisťovňa nepreplatila účty za vydané lieky, prišla až v čase, keď bola vyhlásená likvidácia. Jednoducho sa jej vrátili späť recepty, ktoré poisťovňa odmietla prevziať a preplatiť.
Európska zdravotná zostala dlžná aj popradskej nemocnici - od januára do apríla neuhradila 2,7 milióna korún. Dve hlavné faktúry vo výške 1,6 milióna zostali nezaplatené aj v bardejovskej nemocnici. "S tými peniazmi sa ráta, zase sa nám predĺži splatnosť faktúr,“ uviedla ekonomická námestníčka Martina Kokindová.
Pacient mimo ohrozenia
Európska zdravotná poisťovňa mala pred odchodom z trhu 125-tisíc klientov - tým po zániku ich poisťovne nehrozí, že by ich lekár odmietal ošetriť, prípadne že by si museli za liečbu platiť. Poistenci totiž dočasne prešli pod Spoločnú zdravotnú poisťovňu a tomto období sa rozhoduje, kto tento "poistný kmeň“ odkúpi.
Práve predaj poistencov by mohol priniesť peniaze, ktorými by sa vzápätí mohli uspokojiť veritelia. "To, čo nám môže priniesť príjem, je speňaženie poistného kmeňa. Pokračujeme v rokovaniach s poisťovňami, ktoré stále majú záujem,“ hovorí likvidátor Majka. V súčasnosti však nie je podľa neho na stole ponuka, ktorá by ekonomickú situáciu komplexne riešila. Majka takúto ponuku ani neočakáva.
Poistenci na predaj
Záujem o kúpu voľných poistencov pre HN potvrdili súkromné zdravotné poisťovne Dôvera aj Union. Bližšie podmienky kúpy odmietli zverejniť. "Výšku sumy je predčasné špecifikovať, keďže celý proces je v štádiu rokovania a podmienky rozhodujúce o finálnej výške odkupnej ceny nie sú v súčasnosti dostatočne známe,“ informoval predseda predstavenstva Unionu Tibor Bôrik.
Obe poisťovne chcú však podľa informácií Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou klientov získať najskôr po prvom januári budúceho roka. Dôvod? Klienti Európskej zdravotnej, ktorí sú v súčasnosti dočasne v Spoločnej zdravotnej, sa môžu do konca septembra prepoistiť do ktorejkoľvek inej spoločnosti.
Obvinenie zo zlyhania
Odborníci tvrdia, že v prípade Európskej zdravotnej poisťovne zlyhal Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Ten podľa Petra Pažitného z Health Policy Institute pochybil. "Ak sa v budúcnosti poskytovatelia nedostanú k svojim peniazom, bude to vinou úradu a tým, že nekonal, keď konať mal,“ reagoval Pažitný. Úrad má podľa neho strážiť platobnú schopnosť poisťovne a zasiahnuť vtedy, keď poisťovňa nedokáže vlastnými zdrojmi svoje záväzky vykrývať.
Predseda úradu Richard Demovič ešte v júli na tlačovej konferencii vyhlásil, že napraviť nedostatky v hospodárení malo predstavenstvo poisťovne na základe výsledkov útvaru vnútornej kontroly poisťovne. "Úradu pre dohľad do dňa zrušenia Európskej zdravotnej poisťovne nebola doručená žiadna informácia o nedostatkoch zistených útvarom vnútornej kontroly,“ uviedol Demovič.
Zaspali úradníci?
Nútená správa, ktorú chcel úrad nad poisťovňou zaviesť, sa napokon nekonala. Kým Demovičovi ľudia zrealizovali všetky kroky, rozhodol akcionár o likvidácii. Úrad pritom v čase pred vyhlásením likvidácie vykonával v poisťovni niekoľko mesiacov trvajúci dohľad. Podľa odborníkov sa chyba stala aj v tom, že sa spoliehal na výsledky vnútornej kontroly poisťovne, ktorá podlieha priamo akcionárovi. "Úrad je povinný aktívne monitorovať stav hospodárenia či platobnú schopnosť poisťovne a môže kedykoľvek aktívne zasiahnuť. V tomto prípade však zaspal,“ uviedol zdroj zo zdravotníctva, ktorý si neželal byť menovaný.
Prečo úrad nestihol zasiahnuť a vyhlásiť nútenú správu, hoci poisťovňu podozrieval z porušenia zákona? "Išlo o odborne a časovo náročnú problematiku, pričom úrad musel rešpektovať zákonné lehoty,“ uviedol Demovič. A tak kým zasadla správna rada úradu, aby rozhodla o nútenom správcovi, J&T ich predbehli. Únik informácií z prostredia úradu v tejto súvislosti Demovič vylúčil.
Európska zdravotná poisťovňa v číslach:
- Európska zdravotná poisťovňa vstúpila na trh zdravotného poistenia v roku 2005, keď mala sedem klientov a stratu 1,327 milióna korún.
- V roku 2007 jej strata dosiahla 233 miliónov korún, podľa úradu pre dohľad od začiatku tohto roka produkovala mesačne stratu 8 miliónov.
- Akcionári poisťovne oznámili odchod z trhu a vstup do likvidácie pre zmenu legislatívy (zákaz zisku), ktorú presadila súčasná vláda.