Za rýchlosť si priplatíte
Bratislava 6. septembra 2010 (Vladimír Turanský, Hospodárske noviny) – Výška poplatkov lekárom závisí od programu celoročnej zdravotnej starostlivosti a od zmlúv polikliník s poisťovňami.
Prídete k lekárovi skôr, ako mu začínajú ordinačné hodiny, ale ani tak sa vyšetrenia včas nedočkáte? Sestrička je síce v ambulancii načas, ale doktor dobehne hodinu - dve po termíne.
Ak nechcete takéto služby tolerovať, máte dve možnosti. Priplatiť si zhruba od troch do 16 eur za objednanie "na presný čas“, čo však nemusí zaručiť, že vás vyšetria načas. Majetnejši si môžu zaplatiť ošetrovanie v súkromnej poliklinike. Ani tam sa však riziku čakania nedá vyhnúť. "Sme predsa len ľudia. Aj súkromnému lekárovi sa môže niečo stať a zmešká do práce,“ povedal nám majiteľ súkromnej polikliniky, ktorý si neželá byť menovaný. Aj tieto polikliniky majú podľa neho problémy s nedostatkom lekárov. Môže to spôsobiť aj oddialenie termínu objednania. "Najbližší možný dátum vyšetrenia je trinásty september,“ povedala nám služba v jednej súkromnej očnej klinike. Dôvodom sú dovolenky lekárov.
Časenky sú v predplatnom
Ceny za časenky majú niektoré súkromné polikliniky zahrnuté už v paušálnom ročnom poplatku (klientskej karte). V niektorých sa však platí v hotovosti. Napríklad v bratislavskej poliklinike Medifera stojí časenka 9,96 eura. Termín sa podľa manažérky Medifery Tatiany Lesayovej môže zmeniť, ak lekár napríklad ochorie a klient nechce ísť k inému špecialistovi, ale sa rozhodne počkať. "Cena za objednanie na vyšetrenie je zahrnutá v programoch celoročnej zdravotnej starostlivosti,“ potvrdil riaditeľ klientskych služieb polikliniky ProCare Daniel Rušin. Za zmenu termínu sa u nich neplatí, ani keď ho pacientovi oznámia SMS-správou.
Rozdielne poplatky
Ceny paušálnych poplatkov majú polikliniky rôzne. Je v nich zahrnutá bežná zdravotná prehliadka, ich opakovanie, prípadne špeciálne vyšetrenia či hospitalizácia, alebo aj špeciálne vyšetrenia. Výška paušálov závisí aj od zmlúv polikliniky a pacientov s poisťovňami. Nemocnica s poliklinikou Medissimo ponúka pre poistencov zdravotnej poisťovne Union celoročnú komplexnú starostlivosť za 300 eur a pre ľudí poistených vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni a v poisťovni Dôvera po 500 eur.
V spoločnosti Medifera sa dá ročná starostlivosť kúpiť už za 84 eur. "Je v tom zahrnutá primárna aj špecializovaná zdravotno-preventívna starostlivosť,“ povedala Lesayová. Jeden rodič s akýmkoľvek počtom detí zaplatí ročne len 119 eur. Takéto poplatky si podľa Lesayovej môže poliklinika dovoliť vďaka zmluvám s poisťovňami. V poliklinike ProCare si pacient za celoročnú starostlivosť zaplatí od 99 do 399 eur.
Keďže súkromné polikliniky majú spravidla zmluvy s poisťovňami, ceny za ošetrenie zubov či očí nie sú premrštené. Biele plomby stoja od 7,50 do 50 eur. U zubára, ktorý nemá zmluvu so žiadnou zdravotnou poisťovňou, zaplatí pacient aj stovky eur. "U súkromného zubára, ktorý nemal zmluvu s poisťovňou, som za röntgen a vložku zaplatil 70 eur. Za čistenie kanálikov a klasickú plombu ďalších 430 eur,“ povedal nám o svojej skúsenosti jeden z čitateľov HN. Študentka Mirka bola u "poisteného“ zubára. Za bielu plombu platila 40 eur. Zub ju však naďalej bolel. "Lekár uznal svoju chybu a liečil má v rámci záruky na prácu,“ povedala Mirka. Ak má pacient paušál, vyšetrenie očí býva v poliklinikách zadarmo. Samoplatcov však môže stáť až 40 eur.
Pred návštevou sa treba poradiť
"Ceny v privátnych poliklinikách sú takmer rovnaké,“ tvrdí spolumajiteľ súkromného zdravotníckeho centra Hippokrates Michal Točík. Lebo niekde zaplatia pacienti vyšší paušál a inde zasa samotné ošetrenie. Vybrať si vhodnú súkromnú polikliniku nie je preto jednoduché. Neexistujú totiž ani rebríčky kvality ich práce. "Pri výbere polikliniky je najlepšie sa poradiť s ľuďmi, ktorí už majú s nimi skúsenosti,“ odporúča Tomáš Szalay zo Stredoeurópskeho inštitútu pre zdravotnú politiku.