Pijete alkohol na dovolenke? Dosť riskujete
Bratislava 18. júla 2008 (Peter Világi, MFC) – All inclusive pri mori znamená permanentku do baru, ktorej neodolá asi nikto. Ak sa k tomu pridá ešte domáca slivovica proti bacilom, nejaké to pivo na lepšie trávenie a miešané drinky na náladu, človek je na letnej dovolenke prakticky nonstop naložený v liehu. Trápne fotografie z momentov, ktoré si vôbec nepamätáte, sú však tým najmenším zlom, ktoré sa vám môže prihodiť. Či už ide o letné rochnenie na pláži alebo zimnú lyžovačku s ploskačkou na zahriatie, riziko je stále enormné. Ak sa totiž zraníte, ochoriete alebo podpálite hotel, poisťovňa vám v najhoršom prípade môže odmietnuť z cestovného poistenia alebo poistenia na hory čokoľvek preplatiť. A prevoz do nemocnice, lekárske ošetrenie alebo kompenzácie za zranenie iného dovolenkára zaplatené z vlastného vrecka vás môžu finančne zruinovať.
Všeobecná výluka
Ak hovoríme vo všeobecnosti, tak výluka z poistenia na škody spôsobené pod vplyvom alkoholu a iných omamných látok sa nevzťahuje len na cestovné poistenie a poistenie na hory. Ale napríklad aj na havarijné poistenie, povinné zmluvné poistenie, životné poistenie a úrazové poistenie. Ďalej poistenie denných dávok v prípade hospitalizácie, doplnkové poistenie invalidity či poistenie majetku a poistenie rôznych typov zodpovednosti za spôsobené škody. Uplatňovanie takéhoto obmedzenia v poistení nie je výmyslom poisťovní. Je dané Občianskym zákonníkom, ktorý je všeobecným poistným podmienkam nadradený.
Príčinná súvislosť
Nie je to však až také zlé ako sa na prvý pohľad zdá. Alkohol nie je automatickou zámienkou pre poisťovňu, aby klientovi nič nezaplatila. Spravidla sa prihliada na to, do akej miery požitie alkoholu alebo inej omamnej látky prispelo k vzniku poistnej udalosti alebo k zväčšeniu rozsahu jej následkov. Inak sa bude likvidátor poistnej udalosti dívať na klienta napríklad pri dopravnej nehode, ak sa zraní, je pod vplyvom alkoholu, ale sedel na mieste spolujazdca a inak ak dopravnú nehodu pod vplyvom alkoholu spôsobil ako vodič.
Ako to poisťovňa zistí
Pri likvidácii poistnej udalosti poisťovne vychádzajú napríklad z lekárskych správ, policajných protokolov, znaleckých posudkov, záznamov z prvého ošetrenia po úraze, listov o obhliadke mŕtveho či pitevných správ. Na to, aby poisťovňa mohla znížiť alebo úplne zamietnuť poistné plnenie, musí byť prítomnosť alkoholu potvrdená práve niektorým zo spomínaných dokumentov. Ak k úrazu nedošlo pri dopravnej nehode alebo inej udalosti, ktorú prešetruje polícia, a poistenému sa neodoberie krv na vyšetrenie, poisťovňa má len obmedzené možnosti na dokázanie prítomnosti alkoholu v krvi.
Spýtame sa lekára
Ak nejde o trestnoprávne konanie, akým je napríklad dopravná nehoda, má pacient právo odmietnuť odber krvi na zistenie prítomnosti alkoholu. Ale už aj to môže vzbudiť podozrenie. V takom prípade sa poisťovňa obráti väčšinou na lekára, ktorý pacienta ako prvý ošetroval a požiada ho o informáciu, či bol poistený pod vplyvom alkoholu alebo omamných látok, resp. či javil známky opitosti. Aj na základe tejto informácie môže poisťovňa znížiť poistné plnenie. Samotné pacientovo odmietnutie vyšetrenia prítomnosti alkoholu alebo iných omamných či psychotropných látok, resp. následné určenie opitosti podľa medicínskych klinických príznakov by malo byť súčasťou zdravotnej dokumentácie.
Dokázať musí poisťovňa
Poisťovne majú rôzne metódy a postupy na zistenie prítomnosti omamných látok alebo alkoholu v krvi pacienta v čase vzniku poistnej udalosti. V každom prípade, ak poisťovňa nie je schopná prítomnosť týchto látok v tele pacienta preukázať, nemá právo výšku poisteného plnenia znížiť alebo odmietnuť. Podstatnou informáciou je, že dôkazné bremeno v tomto prípade nesie poisťovňa, nie klient.