Študent vysokej školy
Príjmy a výdavky
Študent vysokej školy už spravidla hospodári samostatne, aj keď rodičia mu na niektoré výdavky prispievajú. Peniaze väčšinou získava na brigádach. No ak na Slovensku zarobí 60 či 100 eur mesačne, určite nerozmýšľa nad tým, ako ich investuje. V tomto sú zaujímavejšie brigády v zahraničí, odkiaľ si študenti vedia priniesť za štvrťrok alebo polrok aj 6 000 až 12 000 eur.
Na čo treba myslieť
Okrem bežných výdavkov je snom väčšiny mladých ich vlastné auto. Skôr ako si ho zaobstarajú, mali by vedieť, že vozidlo znamená veľké množstvo nových nákladov. Nielen na palivo, opravy či diaľničnú známku. Ale aj na povinné zmluvné poistenie alebo havarijné poistenie. Mladí ľudia majú extrémnu škodovosť. Preto musia počítať aj s podstatne vyšším poistným.
Tí zodpovednejší už intenzívnejšie uvažujú aj nad vlastným bývaním. Aj keby nemali v budúcnosti dostatok peňazí na kúpu nehnuteľnosti v hotovosti, je lepšie neriešiť vlastné bývanie 100-percentným financovaní z banky. Klient s vlastnou hotovosťou je menej rizikový, preto môže získať nižšie úročenie hypotéky. Preto je vhodné čo najviac sporiť.
Úvery a sporenia
Ak študent nechce pravidelne sporiť, môže byť pre neho vhodná napríklad jednorazová investícia do podielových fondov. Tá okrem potenciálu vyšších výnosov nie je viazaná. Takže má mladý investor peniaze k dispozícii, aj keď potrebuje ísť napríklad s partiou na dovolenku.
Pri riešení bývania je dobré zvážiť aj stavebné sporenie. Pritom je však veľmi dôležité premyslieť si skutočnú sumu, ktorú človek bude potrebovať na zabezpečenie bývania. Ak chce žiť o dva roky v menšom meste, kde si zoženie solídny byt za 20–tisíc eur, môže teraz vložiť do stavebného sporenia 10–tisíc eur a o dva roky získať nárok na výhodný stavebný úver úročený 2,9 percenta ročne.
A to bez dokladovania príjmu a bez akéhokoľvek zabezpečenia. Pri vyššej investícii by mal človek zvážiť skôr hypotekárny úver. Stavebné sporenie má totiž spravidla kratšie splatnosti pôžičiek, čo môže znamenať, že sa mesačná splátka vyšplhá príliš vysoko, aj keď je úročenie úveru pomerne nízke a garantované počas celej doby splatnosti.
Poistenie
Naďalej je pre študenta vysokej školy vhodné kryť si riziko úrazu a kritických ochorení poistením. Tak ako pri malom dieťati, aj v tomto prípade môžu zdravotné problémy študenta znamenať finančnú pohromu pre rodinný rozpočet. Takže poistenie by malo chrániť predovšetkým živiteľa rodiny, aby dokázal utiahnuť chod domácnosti aj pri zvýšených výdavkoch na liečbu, starostlivosť o takmer dospelého potomka či výpadku príjmov pre absencie v zamestnaní.
Čo radšej vynechať
Ak nemá mladý človek ešte vlastnú rodinu ani úvery, v rámci životného poistenia nepotrebuje vysoké krytie rizika smrti. Ak si ho dojedná, tak skôr na vykrytie prípadných pohrebných nákladov. Dobré je, ak má študent aj vkladový účet, na ktorom si odkladá rezervu pre prípad nečakaných výdavkov. Ani na tento účel sa však nehodí vkladná knižka.